Jak nejlépe vyvinout brýlové čočky, uzpůsobené našemu digitálnímu životnímu stylu?

LEPŠÍ VIDĚNÍ se se svými dotazy obrátilo na Tima Kratzera ze společnosti ZEISS Vision Care, aby se o vývoji digitálních brýlových čoček dozvědělo více.

Možná si myslíte, že řešení v podobě brýlových čoček tu jsou již pro každý myslitelný problém týkající se vidění, ukazuje se však, že tomu tak není. Společnost ZEISS se rozhodla detailněji prozkoumat, jak je to s viděním v našem novém digitálním světě, poznamenaném pravidelným užíváním smartphonů a tabletů, a výsledky byly ohromující. Zjištění vedla k vývoji vizuálního řešení, jež námahu očí účinně odstraní. Se zájmem zjistit, co se skrývá za vývojem brýlových čoček ZEISS Digital, se LEPŠÍ VIDĚNÍ rozhodlo vyzpovídat Tima Kratzera, vedoucího vývojářského oddělení ze společnosti ZEISS, zaměřeného na navrhování a patentování brýlových čoček.

LEPŠÍ VIDĚNÍ : Společnost ZEISS nedávno představila své nové portfolio digitálních brýlových čoček, výrobek splňující současné klíčové požadavky na vidění. Co vývoj brýlových čoček ZEISS Digital odstartovalo?

Společnost ZEISS nedávno představila své nové portfolio digitálních brýlových čoček, výrobek splňující současné klíčové požadavky na vidění.

Timo Kratzer: Vývoj digitálních brýlových čoček byl dlouhodobý proces. Myšlenka, jež za tímto vývojem stála, se přitom zrodila z několika různých zdrojů. Patří mezi ně zpětná vazba optiků a zákazníků, výsledky studií pravidelně prováděných s probanty pro naše brýlové produkty, jakož i údaje získané z procesů výroby brýlových čoček, námi nepřetržitě vyhodnocované.

Digitální zařízení jako např. smartphony a tablety se staly našimi trvalými společníky, něčím, co neustále sledujeme a pomocí čehož neustále komunikujeme. V této souvislosti jsme se rozhodli podrobit lidské vidění analýze, neboť jsme si povšimli, že mnozí lidé ve věku mezi 30 a 40 lety trpí únavou, námahou očí, a to obzvláště večer. V některých případech si zkoumané osoby neuvědomovaly, že koncentrace na blízké předměty pro ně byla stále obtížnější, cítily se jen méně uvolněně a méně pohodlně než předtím. V mnoha případech si své smartphony, iPady a další zařízení musely odsunout, aby na ně byly schopny zaostřit.

Naše zjištění ukázala, že je to způsobeno kombinací vícero faktorů. Za prvé, schopnost oka přizpůsobit svou ohniskovou vzdálenost na různé vzdálenosti, tzv. akomodace, se začíná zhoršovat již ve věku kolem 35 let. Jde o něco, co obvykle nastane, aniž bychom si toho nějak povšimli. Za druhé, především užívání smartphonů – platí to však i o čtení novin – od nás vyžaduje střídání pohledu, a to častěji než je to běžné, z pohledu na blízko na pohled do dálky. Naše oči musejí nepřetržitě zaostřovat na různé vzdálenosti. To vede k zátěži, zvláště v případě zhoršení flexibility očního svalu v důsledku tvrdnutí oční čočky. A za třetí, jde tu o jinou vizuální vzdálenost, než je tomu kupř. u čtení. Pročítání dokumentů bylo pro nás dosud těmi nejméně vzdálenými věcmi, na něž jsme tu a tam zaostřili, digitální a mobilní zařízení jsou však od očí vzdálena ještě méně než kniha.


LEPŠÍ VIDĚNÍ: Jak jste tyto nové poznatky využili při vývoji nových brýlových čoček ZEISS Digital?

Timo Kratzer: Uvědomili jsme si, že je nutno přijít s novou kategorií brýlových čoček, založených na těchto poznatcích, pochopili jsme totiž, že je zapotřebí vizuální řešení odlišné od jednoohniskových či od progresivních brýlových čoček.

Klíčem k brýlovým čočkám ZEISS Digital, jež jsou nyní na trhu dostupné, byla podpora vidění na blízko, umožňující lidem zaostřit na digitální zařízení ve vzdálenosti přibližně 30 cm a nabízející zároveň extenzivní vidění do dálky s rychlým přechodem mezi oběma vizuálními zónami. K dosažení tohoto cíle jsme využili adice v rozsahu od 0.5 do 1.25 dioptrií v dolní oblasti brýlových čoček, dle potřeby, v kombinaci s nerušeným viděním na dálku. Výhodou je, že tyto digitální brýlové čočky lze coby hlavní brýle nosit po celý den, ať je provozována jakákoli aktivita, navíc si člověk na jejich nošení zvykne velmi rychle. Vyhne se tak nutnosti střídat brýle na dálku a blízko, pokud se samozřejmě nerozhodne užít si slunce a nasadit si brýle sluneční.

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Lze tedy digitální brýlové čočky využít i jako sluneční brýle?

Timo Kratzer: Ano, design brýlových čoček ZEISS Digital je k dostání i v barevné verzi a i jako samozabarvovací brýlové čočky. Pro uživatele brýlí bez potřeby korekce na dálku je tu i možnost vyrobit horní část brýlových čoček bez optického přídavku, a podporu vidění na blízko tak omezit jen na dolní část brýlových čoček.

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Jaké další faktory byly pro optimální navržení klíčové?

Timo Kratzer: Při vývoji návrhů nových brýlových čoček jsou rozhodující testy intenzivního nošení. Vždy chceme přesně znát, jak naše návrhy u různých osob při každodenním nošení zafungují. Budou-li znamenat skutečná zlepšení a budou-li dobře snášeny. Vybereme si tedy skupinu probantů, jež projde standardním procesem, aby nám poskytla detailní přehled o pozitivních a negativních aspektech všech nových brýlových čoček. To nám umožní návrhy, založené na nepatrně odlišných výpočtech, porovnat, a výpočty dále optimalizovat do doby, než dosáhneme kýženého výsledku.

LEPŠÍ VIDĚNÍ: V souvislosti s brýlovými čočkami ZEISS Digital jste hovořil i o digitální námaze očí či o tzv. Computer Vision Syndrome (syndrom počítačového vidění, CVS). O co vlastně jde? A jak lze zjistit, zdali již digitální námahou očí trpíme?

Timo Kratzer: S přibývajícím věkem nám oční čočky tvrdnou. Neustálý přechod z vidění na blízko na vidění na dálku může být pro naše oči velmi únavný, hovoříme tak o digitální námaze očí. Neznamená to nutně, že nám oči na objekty na určité vzdálenosti již nejsou schopny zaostřit, spíše fakt, že jim to trvá déle a že je to pro ně obtížnější. Poznal jsem to sám na sobě např. tehdy, když si můj malý syn zadřel do prstu třísku, a já se snažil vytáhnout mu ji pinzetou. Na prst je nutno dívat velmi zblízka, jenže momentálně si ho – abych ho vůbec zaostřil – musím oddálit, jelikož vidění na blízko je pro mě prostě čím dál obtížnější.

Ke zjištění toho, zdali naše oči vykazují první známky digitální námahy, jsme proto vytvořili test. Střídavě se přitom díváte na displej a do dálky, přičemž test zanalyzuje, jak rychle vaše oči na tu či onu vzdálenost zaostří. Tento test vám může provést optik , příp. si rychlý test užitím naší aplikace pro testování námahy očí můžete zdarma zkusit sami.

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Zní to jednoduše! Lze očím dopřát odpočinek i jinak?

Timo Kratzer: Jsou tu úvahy o tom, zdali je či není účinné oči trénovat. Co však zaručeně pomůže, je dopřát si pravidelný odpočinek v průběhu dne. Lze tak učinit pohledem do dálky a mít oči uvolněné, bez zaostření na něco konkrétního. Je však záhodno činit tak pravidelně během dne, a to co hodinu po dobu pěti minut!

ZEISS on-line oční test Jak dobře vidíte kontrast a barvu? Zkontrolujte si svůj zrak snadno a rychle právě zde!
Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Často kladené otázky ohledně brýlových čoček ZEISS Digital Co přesně brýlové čočky ZEISS Digital znamenají?

Řízení + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Prožít život s kvalitním viděním bez námahy: Objevte novou řadu brýlových čoček pro lidi mezi 30 a 40 lety, kteří pravidelně používají digitální zařízení Brýlové čočky ZEISS Digital zaplňují mezeru mezi jednoohniskovými a progresivními čočkami!

Řízení + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Související produkty