Ty pravé brýlové čočky pro optimální vidění

Jaké brýlové čočky jsou nejlepší pro kterou vadu zraku?

Krátkozrakost, dalekozrakost, presbyopie – problémů se zrakem, které mohou omezit vaše zrakové vjemy, je celá řada. Ve většině případů vám opět pomohou vidět ostře optimálně přizpůsobené brýle s  vhodnými brýlovými čočkami. Ale jaký typ čoček je vhodný pro kterou vadu zraku? Brýlové čočky jsou nejdůležitější součástí brýlí a na výběr jich je nepřeberné množství. LEPŠÍ VIDĚNÍ vysvětluje: Jaké brýlové čočky jsou vhodné pro účinnou nápravu špatného zraku, zrakových postižení a potíží se zrakem?

Klasické řešení brýlových čoček

Jednoohniskové brýlové čočky – na krátkozrakost (myopii) a dalekozrakost (hypermetropii)

Jednoohniskové brýlové čočky poskytují stejnou optickou mohutnost napříč celou plochou čočky, což znamená, že předepsaná mohutnost je stejná napříč celou brýlovou čočkou. Tento typ brýlových čoček se používá v  brýlích na dálku a na čtení – což jsou nejběžnější zrakové pomůcky vůbec. Jaký je rozdíl? V  případě brýlí na čtení jsou jednoohniskové brýlové čočky optimalizovány pro vidění na blízko a jsou přizpůsobeny standardní čtecí vzdálenosti dalekozrakých nositelů. Tyto brýlové čočky jsou skvělé nejen pro čtení knih, ale také menších písmen na chytrém telefonu či tabletu.

Pro lepší porozumění krátkozrakosti a dalekozrakosti je nejprve potřeba vysvětlit, jak vidíme: abychom viděli ostře, naše zraková soustava musí pozorované předměty zobrazit na sítnici – nikoli před ní nebo za ní. Tato schopnost je u osob s vadou zraku omezená. V  případě dalekozrakých osob oko zobrazuje blízké předměty za sítnicí, a proto se pozorované předměty zdají rozmazané. V  případě krátkozrakosti se naopak rozmazané zdají předměty v dálce, protože krátkozraké oko zaměřuje obraz spíše před sítnici než na ni. Optimálně přizpůsobené brýle na dálku vám pomohou blízké i vzdálené předměty opět vidět ostře.

Jednoohniskové brýlové čočky – na krátkozrakost (myopii)

Jednoohniskové brýlové čočky – na krátkozrakost (myopii) Jednoohniskové brýlové čočky – na krátkozrakost (myopii)

Jednoohniskové brýlové čočky – na dalekozrakost (hypermetropii)

Jednoohniskové brýlové čočky – na dalekozrakost (hypermetropii) Jednoohniskové brýlové čočky – na dalekozrakost (hypermetropii)

Jednoohniskovými brýlovými čočkami je možné napravit také astigmatismus. K tomu je do brýlových čoček začleněna dodatečná mohutnost, která astigmatismus kompenzuje: to se nazývá korekce cylindru (na certifikátu čoček je uvedeno „cyl“). Takové brýlové čočky se nazývají torické.  

Jednoohniskové brýlové čočky – pro astigmatické vidění

Jednoohniskové brýlové čočky – pro astigmatické vidění Jednoohniskové brýlové čočky – pro astigmatické vidění

Prizmatické brýlové čočky: na heteroforii

Součinnost očí v případě heteroforie napravují prizmatické brýlové čočky. Pacienti trpící heteroforií, které se také říká latentní šilhání, nemají oči zcela v rovině, což narušuje prostorové vidění. Mozek a oční svaly se neustále snaží vyvarovat dvojitému obrazu, což pro pacienty může být velmi namáhavé a může vést k  bolestem hlavy. Brýle s  prizmaty tohle nepravidelné vidění vyvažují pomocí speciálního leštění použitého alespoň u jedné z brýlových čoček. Takto dochází ke zlepšení mobility a součinnosti mezi očima, což nositeli umožňuje ostřejší a pohodlnější vidění.

Bifokální brýlové čočky: na blízko a na dálku

Bifokální brýlové čočky jsou složeny ze dvou čoček, což nositeli umožňuje ostře vidět jak předměty na blízko, tak na dálku. Na brýlích lze jasně vidět dělicí čáru mezi čočkami. Spodní část je výrazně menší a vypadá jako malé okénko. Slouží jako „zóna na čtení“ na blízko. Zbytek zaručuje optimální vidění na dálku. Dvojitá mohutnost čočkám propůjčuje jejich jméno: bi v latině znamená „dva“ a focal znamená „ohnisko“. Bifokální brýlové čočky byly v  minulosti běžně používány k nápravě presbyopie. Dnes se k  tomuto účelu již nepoužívají. Pro mnoho nositelů brýlí je jasně viditelná dělicí čára nehezká či dokonce obtěžující, např. při chůzi po schodech. Jaké je řešení? Moderní progresivní brýlové čočky Nabízí jednolitý přechod mezi zrakovými zónami a tudíž také vyšší zrakové pohodlí.

Bifokální brýlové čočky

Trifokální brýlové čočky: pro potíže se zrakem na několik vzdáleností

Trifokální brýlové čočky (tri znamená „tři“, focal znamená „ohnisko“) mají podobnou konstrukci jako bifokální čočky, nicméně jsou určeny pro nositele s  presbyopií. Kromě optimalizace na blízko a na dálku je do nich začleněna další korekční vzdálenost: mezi 50 a 150 cm. Trifokální brýlové čočky mají stejné nedostatky jako bifokální brýlové čočky: viditelné přechody mezi zrakovými zónami a viditelný předěl mezi brýlovými čočkami – právě z těchto dvou důvodů volí stále větší počet nositelů brýlí progresivní brýlové čočky.

Progresivní brýlové čočky: na krátkozrakost a dalekozrakost, astigmatismus a presbyopii.

Progresivní brýlové čočky: na krátkozrakost a dalekozrakost, astigmatismus a presbyopii. Progresivní brýlové čočky: na krátkozrakost a dalekozrakost, astigmatismus a presbyopii.

Progresivní brýlové čočky mají v porovnání s bifokálními a trifokálními brýlovými čočkami jasné výhody. Progresivní brýlové čočky disponují mohutností na blízko, střední vzdálenost i na dálku – to vše v čočce s jednolitým přechodem bez jakékoli dělící linie. Mohutnost je plynulá shora dolů a přechází z vidění na dálku na vidění na blízko. Progresivní brýlové čočky umožňují jasné, pohodlné vidění na všechny vzdálenosti a jsou skvělou volbou pro nápravu myopie, hypermetropie a presbyopie. Jsou perfektní na čtení, práci s počítačem, ruční práce, ale i na prosté dívání se do dálky.

varifokály

Díky špičkovým výrobním metodám jsou progresivní brýlové čočky ZEISS, jež nabízí výjimečné zrakové pohodlí, pomocí řady faktorů přesně přizpůsobeny individuálním potřebám nositele. Při výrobě progresivních brýlových čoček ZEISS je nutné brát v potaz řadu aspektů, namátkou lze jmenovat mezioční vzdálenost, pantoskopický úhel a vzdálenost brýlové čočky od vrcholu rohovky.

Rozmazané vidění v přechodové oblasti či problémy při chůzi do schodů – tedy rysy předchozích generací progresivních brýlových čoček – jsou v případě našich progresivních brýlových čoček věcí minulosti. Tyto čočky umožňují nejen ostré, přirozené vidění, ale také rychlé zaostření na všechny vzdálenosti a směry. Jsou ideální pro každodenní nošení – nehledě na to, jestli jsou vašimi prvními brýlemi, jestli chcete přejít z čoček na čtení na progresivní čočky nebo jste doposud potřebovali pouze čočky na dálku. Progresivní brýlové čočky jsou také ideálním řešením pro osoby s normálním zrakem či osoby s astigmatismem, u kterých se začíná projevovat presbyopie.

Ať máte jakékoli potřeby, váš optik vám rád pomůže s volbou progresivních brýlových čoček, které jsou pro vás ty nejlepší.  

Speciální brýlové čočky pro specifické účely

Brýle musí být tak unikátní jako osoba, která je nosí. Brýle musí vyhovět řadě různých potřeb vyplývajících z vašeho životního stylu, koníčků či profese. A právě proto je důležité u optika podstoupit důkladný rozbor zrakových potřeb, na základě něhož vám budou doporučeny ty pravé brýlové čočky. Kromě „běžných“ brýlových čoček existují také speciální typy, jež vám pomohou dosáhnout optimálního vidění. Například:

Brýlové čočky pro digitální životní styl: na obranu před digitální únavou očí

Používání digitálních technologií, např. chytrých telefonů a elektronických čteček, od našich očí každý den vyžaduje maximální výkon. Naše oči si musí zvykat na nové vzdálenosti dívání se na blízko a přizpůsobit se tak bližším vzdálenostem, ve kterých se na své digitální přístroje oproti např. novinám či knize díváme. S tímto se pojí rovněž neustálé změny vzdáleností, na které naše oči zaostřují. To může vést k bolestem hlavy, krční páteře a pálení či únavě očí, a to obzvláště s přibývajícím věkem. Jedním z řešení mohou být brýlové čočky na dálku se speciální podporou pro vaše oči na blízkou vzdálenost, např. brýlové čočky ZEISS Digital. Brýlové čočky ZEISS Digital se cíleně zaměřují na používání digitálních zařízení, např. e-čteček anebo chytrých telefonů, a zaostřování na blízko a dálku ulehčují. Do progresivních brýlových čoček je také možné začlenit technologii ZEISS Digital Inside.

Brýlové čočky ZEISS Digital

Brýlové čočky pro dobrý zrak bez odrazů při řízení

Dobré vidění je základním předpokladem bezpečné jízdy, na cestách se vaše oči totiž musí „otáčet“ mnohem více: neustále se musíme zaměřovat na ulici, navigaci, zpětná a boční zrcátka. Vidění nám navíc často komplikují nepříjemné počasí a zhoršené světelné podmínky. Brýlové čočky speciálně přizpůsobené konkrétním situacím, jímž čelíme při řízení (např. brýlové čočky ZEISS DriveSafe dostupné v jednoohniskové a progresivní verzi), minimalizují únavu očí při řízení a řidičům umožňují snadněji vidět. Osobám citlivým na odrazy světla mohou brýlové čočky DriveSafe pomoci překonat vnímané ostré světlo.  

Brýlové čočky ZEISS DriveSafe

Brýlové čočky pro práci

Lidé si této změny začnou obvykle všímat ve věku 40 let a více: práce s počítačem a přesouvání zraku – např. z klávesnice na monitor nebo z kalendáře na telefon – je pro oči najednou mnohem namáhavější. Aby lépe viděli, často nevědomě zaujímají nepohodlné držení těla, např. sedí naklonění dopředu nebo se zvednutou hlavou. Bolesti zad a krku společně se suchýma či uslzenýma očima jsou jen některé z možných následků. Kancelářské čočky ZEISS officelens tomuto zrakovému napětí pomáhají předcházet: jsou upraveny podle vašich konkrétních zrakových potřeb při práci a jsou optimalizovány pro všechny vzdálenosti, do kterých se při práci s počítačem díváte. Brýlové čočky na čtení či progresivní brýlové čočky obvykle nejsou pro práci s počítačem ideálním řešením. Příslušné oblasti čočky totiž nejsou pro práci v kanceláři vyladěny. Brýle na čtení například umožňují optimální vidění pouze na krátkou vzdálenost – příliš krátkou pro práci s počítačem nebo sledování pracovního stolu. S progresivními čočkami jste nuceni dívat se na monitor skrze prostřední oblast čočky a nahýbat hlavu nahoru, abyste obrazovku viděli ostře. Oba typy čoček při sezení vyžadují nepřirozené držení těla a mohou tak způsobit svalové napětí v oblasti šíje, ramen a zad, nemluvě o bolestech hlavy.

Kancelářské čočky ZEISS officelens

Samozabarvovací brýlové čočky: účinná ochrana před sluncem bez nutnosti výměny brýlí

Ať jste v práci nebo doma, speciální sluneční brýlové čočky vám pomohou zvýšit zrakové pohodlí v mnoha situacích. Věděli jste, že samozabarvení je možné u všech typů brýlových čoček? Dokonalá UV ochrana a optimální zrak v jedné čočce – bez nutnosti střídat brýle. Samozabarvovací brýlové čočky jsou opatřeny vším, co byste čekali: vylepšeným vnímáním kontrastu, redukcí ostrého světla a antireflexní povrchovou vrstvou. Brýlové čočky se zabarví podle intenzity UV paprsků – od nepatrně zabarvených po intenzivní zabarvení, které byste čekali od slunečních brýlí. Ztmaví se během několika vteřin a vyjasní v průběhu několika málo minut.  

Samozabarvovací brýlové čočky Samozabarvovací brýlové čočky
Samozabarvovací brýlové čočky

K dostání je celá řada brýlových čoček, takže ty pravé si určitě vyberete. Jaké brýlové čočky jsou pro vás ty pravé? To rychle a snadno zjistíte v testu Můj zrakový profil. Dejte se do toho. Nezapomeňte: ty pravé brýlové čočky najdete až po důkladné analýze vašich zrakových požadavků!  

 

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

ZEISS Online Oční Test Proveďte online kontrolní vyšetření zraku a otestujte si kvalitu svého vidění.
Obočí nelže Co o nás prozrazuje naše obočí
Jak se vyrábí brýlové čočky? Od plastových po skleněné brýlové čočky ZEISS – vše, co si přejete vědět o výrobě brýlových čoček.

Porozumění zraku 28. 3. 2018

Tags:

Rozpoznání problémů se zrakem Krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus atd.: Jaké poruchy vidění existují a jak je můžeme napravit?

Související produkty