Cvičení pro vaše oči

Naše oči pracují tvrdě každý den. Díky několika jednoduchým zrakovým cvičením můžete očím poskytnout odpočinek a osvěžit vaše vidění

Moderní životní styl klade velké nároky na naše oči. Jestliže pracujete například na počítači, musí se vaše oči přizpůsobovat různým kontrastům a úrovním jasu až 30 000 krát v jednom dni. Tato číselná vyjádření jsou podobná při řízení a sportovních činnostech. Není nic divného na tom, že naše oči tím trpí, začínají slzet, pálit a rudnout. Toto je často doprovázeno napínáním krku a bolestmi hlavy. Nemuselo by však tomu tak být. Několik jednoduchých zrakových uvolňovacích cvičení vás může vrátit na cestu bezbolestného vidění.

Cvičení pro vaše oči

Oční uvolňovací cvičení

V současné společnosti je běžné, že více než jeden ze dvou pracovníků sedí před obrazovkou počítače. Vědecké studie ukazují, že dlouhodobé pozorování monitoru poškozuje vidění. Rozeznávání kontrastů, rozlišování barev a střídání vzdáleností na dálku a nablízko se tává více a více obtížnější. Dlouhodobá práce vyžadující vidění nablízko může dokonce zmenšovat vaše zorné pole.

Několik zrakových uvolňovacích cvičení se může provádět dlouhodobě, aby pomáhala s těmito problémy. Zaberou jen několik minut, mohou se provádět kdekoli a kdykoli a mohou také pomáhat s lepším soustřeďováním při práci na počítači. Proč jim nedat zelenou? Zde je přehled nejlepších způsobů, jak poskytnout úlevu vašim očím:

Oční uvolňovací cvičení

Palming (používání dlaní)

Ujistěte se, že sedíte pohodlně, položte vaše ruce na rovný povrch, zavřete oči a poté zakryjte vaše oči dlaněmi. Měla by být úplná tma. Nyní pomalu provádějte záměrný nádech a výdech po dobu jedné až dvou minut. Jakmile takové dýchání dokončíte, pomalu sejměte ruce a znovu otevřete vaše oči.

Cvičení ve čtyřech směrech

Pohodlně se posaďte na židli a udržujte hlavu rovně. Poté se dívejte tak daleko, jak je to jen možné, ve všech čtyřech směrech, pokaždé po dobu dvou až tří sekund: nahoru, dolů, doleva a doprava. Opakujte tuto činnost třikrát. Důležité: pohybujte jen očima, nikoli hlavou.

Masáž očního důlku

Jemná masáž značně uvolňuje naše oči. Použijte konečky vašich palců a masírujte oblast pod obočím – od kořene vašeho nosu k okraji očního víčka – kruhovými pohyby.

Oční uvolňovací cvičení

Seďte rovně a natáhněte jednu ruku před váš nos s tím, že váš palec míří vzhůru. Nyní si vyberte pět cílů: špičku vašeho nosu, vaši nataženou ruku, palec a dva další předměty v místnosti, které jsou od vás vzdálené. Následně se podívejte na každý předmět a ulpěte vaším pohledem na každém předmětu v průběhu několika nadechnutí a vydechnutí. Nakonec použijte obě oči a nechejte váš pohled těkat přes špičku nosu, ruku, palec a oba předměty, a zakončete cvičení pohledem do dálky.

Akomodační cvičení

Držte váš pravý ukazováček na úrovni očí, ve vzdálenosti přibližně poloviny délky vaší ruky od oka. Levý ukazováček držte přibližně 14 centimetrů za ním. V pravidelném rytmu se dívejte z jednoho prstu na druhý. Provádějte po dobu jedné minuty.

Motýlové cvičení (prevence proti vysoušení očí)


Dívejte se dopředu s tím, že vaše hlava je rovně, a uvolněte obličejové svaly a dolní čelist. Pak otevírejte a zavírejte oční víčka až dvacetkrát. Po celou dobu udržujte vaše svaly uvolněné – vaše víčka by se měla pohybovat jemně a bez úsilí jako křídla motýla.

Dejte si pozor na podezřelé nabídky

Řada společností a agentur nabízí profesionální oční cvičení, reklamní oznámení o seminářích a brožurách a nabídky zajištění života bez brýlí. Jedna věc je však jistá: v současné době neexistují žádné vědecké důkazy, že takové metody jsou účinné. Výzkumy ukazují minimální zlepšení ostrosti vidění, ale to nestačí k tomu, abyste řídili vozidlo bez brýlí. Daleko důležitější je mít brýlové čočky, které jsou individuálně přizpůsobené vašim specifickým potřebám, a podstupovat pravidelná oční vyšetření u vašeho očního lékaře.