Špičková technologie pro super ostré individuální vidění

Revoluční technologie přináší další vylepšení brýlových čoček

Ještě ostřejší, ještě lepší kontrasty, ještě jasnější – to zní jako reklama propagující televizor nejnovější generace. My však mluvíme o něčem úplně jiném. Ve skutečnosti popisujeme revoluční proces, který vylepšuje kvalitu brýlových čoček. Nový přístroj i.Profiler® je prvním svého druhu, který může analyzovat individuální oční údaje, jež dosud nebyly brány v úvahu při korekci zrakových problémů. Tyto údaje se následně používají k výrobě optimálních čoček - i.Scription®.

Dobře před 700 lety člověk objevil způsob zlepšení lidského vidění s použitím zrakové pomůcky.

Dobře před 700 lety člověk objevil způsob zlepšení lidského vidění s použitím zrakové pomůcky.

Dobře před 700 lety člověk objevil způsob zlepšení lidského vidění s použitím zrakové pomůcky. Brýle, jak je známe v současnosti, byly vyvinuty kolem roku 1850. Od té doby se toho stalo hodně. Nejnovějším mezníkem je technologie, která umožňuje vysoce precizní analýzu oka.

 

Proč je tento objev tak důležitý? Protože žádné oko není stejné jako jiné oko. Oči jsou právě tak jedinečné jako otisk prstu. Přístroj i.Profiler® vyvinutý ve společnosti Carl Zeiss Vision nyní umožňuje měření očí s takovou přesností, jaká tu doposud nebyla. Řešení je založeno na takzvané technologii wavefront. Navíc ke standardním způsobům měření zraku používaných optometristy, jež obvykle zahrnují testování vidění pouze za denního světla a při velkých kontrastech, tento systém bere v úvahu změny světelných podmínek, odrazů, barev a kontrastů. To znamená, že zraková výkonnost oka se taktéž vyšetřuje objektivně při změnách světelných podmínek a kontrastů. Takto lze analyzovat parametry, které jsou individuální pro každého jednice, s maximální precizností. Toto zahrnuje:

 

  • Ostrost vidění
  • Prostorové vidění
  • Oční interakce

Čočky i.Scription® zlepšují lidem vidění

Všechny z těchto parametrů se následovně posuzují v procesu vypočítávání hodnot čočky. Pro pacienta to má značnou výhodu: optometrista může analyzovat zrakovou výkonnost oka s přesností až jedné setiny. Převedeno do poměru zlepšení přesnosti ve srovnání s doposud známými způsoby se jedná o násobek 25. Dokonce takové zrakové problémy, které byly donedávna ignorovány, jsou nyní součástí výpočtů čočky. Klient dostává čočky, které mu poskytují nejen ostřejší a lepší kontrastní vidění, ale také dodávají jasnější barevná spektra.

Jak je to možné? Příklad

Mnozí lidé, kteří nosí brýle, nemají žádné zrakové problémy přes den. Jakmile však padne tma, začínají pro ně velké potíže s viděním. Nadměrné oslepování a rozptýlené světlo silně dráždí jejich oči. Řízení automobilu se stává nebezpečnějším. Toto by mohl být důsledek užívání čoček, které nebyly optimálně přizpůsobeny. Dosavadní možnosti měření neposkytovaly možnost detekování všech zrakových problémů. Optometristé a oční lékaři nazývají tento typ testování zraku subjektivní refrakcí. Je to tradiční test na rozeznávání písmen. Jedním z používaných nástrojů je měřicí přístroj a další složkou je spolupráce klienta. Ti, kteří se zúčastnili takového vyšetření, vědí, jak obtížné může být zjišťovat zřejmé rozdíly.

Mnozí lidé, kteří nosí brýle, mají problémy s nočním viděním.

Mnozí lidé, kteří nosí brýle, mají problémy s nočním viděním.

Testování subjektivní refrakce se bude muset provádět i nadále – například za účelem analyzování prostorového vidění. K doposud známému způsobu se navíc přidává nový objektivní systém měření vyvinutý ve společnosti Carl Zeiss Vision. Výsledkem toho je, že potenciální chyby nebo omezení při použití dosavadního systému definování čočky, ke kterým byl náchylný, jsou nyní eliminovány.


Přístroj i.Profiler® analyzuje jedno oko nezávisle na druhém a hlavně i tehdy, když jsou zornice rozšířené tak, jako by to bylo v noci. Navíc to je první systém, který zaznamenává takzvané nadřazené problémy. I když tento výraz zní špatně, nadřazené problémy patří k takzvaným problémům dilatace. Problémy dilatace způsobují, že intenzita lomů paprsků světla je na vnějších okrajích čočky větší než uprostřed, což způsobuje snížené vnímání kontrastu. Dalším nadřazeným problémem je problém s asymetrií, ke kterému dochází, když se lom paprsků projevuje takovým způsobem, že člověk vidí něco, co připomíná ohnivý ohon na okrajích. Oba jevy nesou zodpovědnost za špatné vidění při soumraku nebo v noci.

Rychle prováděná a precizní: analýza čočky s přístrojem i.Profiler®

Rychle prováděná a precizní: analýza čočky s přístrojem i.Profiler®

Výsledky měření poskytují základ pro optimalizaci čočky i.Scription®, kterou nyní společnost Carl Zeiss Vision nabízí jako doplňkovou volbu pro brýlové čočky. Systém zahrnuje čtyři komponenty:

 

  • Oční vyšetření přístrojem i.Profiler®
  • Obvyklé oční vyšetření
  • Vypočítání hodnot čočky s použitím nové matematické metody
  • Maximálně precizní výroba brýlové čočky

 

Klienti, kteří už mají nove čočky i.Scription® jsou jimi velmi nadšeni. Užívají si zlepšeného nočního vidění a řidiči se cítí bezpečnější ve svých vozech. Vnímání barev je intenzivnější a zrakové vjemy jsou výrazně ostřejší a kontrasty jsou daleko výraznější.