Povrchové vrstvy brýlových čoček: antireflexní, Clean Coat a další

Nejen barvení brýlových čoček – dnešní možnosti povrchových úprav brýlových čoček

Povrchové úpravy brýlových čoček: tato technika zaručuje křišťálově čisté vidění v každém počasí; odpuzuje nečistotu a zjednodušuje údržbu čoček. Může dokonce vylepšovat kosmetický vzhled vašich brýlí. Povrchové úpravy brýlových čoček mění čočku na malé umělecké dílo a kombinují praktičnost s radostí. Jejich zhotovování vyžaduje určitou odbornost.

Povrchové vrstvy brýlových čoček: antireflexní, Clean Coat a další

Mnozí lidé, kteří nosí brýle, již tradičně volí: antireflexní povrchovou vrstvu. Čočky, které nemají antireflexní povrchovou vrstvu, vykazují podstatný nedostatek: vytvářejí jasně viditelné odrazy, které mohou způsobovat zrakové problémy s viděním. Tyto světelné odrazy jsou zejména rušivé na mokrých silnicích nebo při řízení ve tmě, ale také při rozhovorech z očí do očí, kdy lidé, se kterými mluvíte, vidí svůj vlastní obraz namísto vašich očí. Výhoda antireflexní povrchové vrstvy: usnadňuje čisté, jasné vidění a nerušené vnímání, dodává brýlím více atraktivnosti a usnadňuje jasný pohled do očí uživatele.

Účinnost antireflexní povrchové vrstvy je odstupňována podle míry odrazivosti: stupně antireflexní povrchové vrstvy jsou v podstatě pojmenovány jako „základní“, „střední“ a „super“ a mohou se kombinovat s dalšími vylepšeními (jako je antistatická vrstva, která odpuzuje nečistoty nebo zabarvení) (Tip k rozhodování: Plast nebo sklo?).

Tyto antireflexní povrchové vrstvy mají jediný identifikační a rozlišovací znak: takzvané zbytkové reflex. Vyznačuje se charakteristickou barvou antireflexní vrstvy bez ohledu na materiál čočky. Pro uživatele brýlí je to praktické: optometrista může snadno identifikovat antireflexní povrchovou vrstvu a může při přechodu na jiný typ čoček nabídnout uživateli kvalitu, na kterou je zvyklý.

Skvělý pár: plast a tvrdý lak

Nutnost pro plastové čočky (takzvané organické čočky): nanášení povrchové vrstvy z tvrdého laku. Ačkoli plastové čočky jsou pohodlné a snadné se nosí, jsou také měkčí a ve srovnání s neupravovanými minerálními (skleněnými) čočkami jsou méně odolné vůči poškrábání.

Vlastnosti speciálního přilnavého materiálu, které poskytuje povrchová vrstva z tvrdého laku kompatibilního s materiálem čočky, zvyšují odolnost plastové čočky proti poškrábání, což přispívá k udržování stálé kvality vidění a prodloužení životnosti brýlí. Mimochodem: čím jsou plastové čočky tlustší, tím je pro ně důležitější, aby měly tvrzenou povrchovou vrstvu! Společnost Carl Zeiss Vision nabízí plastové brýlové čočky s tvrzenou povrchovou vrstvou již ve standardu.

Dokážete si představit, že už nikdy nebudete muset čistit vaše brýle?

Nečistoty nemají naději: vrstva Clean Coat vyhladí povrch čočky a znemožní, aby nečistota a prach pevně přilnuly, a tudíž významně usnadní udržování čočky. Tato povrchová vrstva je úplně neviditelná! Dokonce i voda z něj snadno stéká – jako z lotosového listu – díky minimální smáčivosti této povrchové vrstvy. Toto je užitečná výhoda navíc, obzvláště v případě čoček s antireflexní povrchovou vrstvou. Zásluhou zdokonaleného omezování účinků oslepujícího světla uvidíte nečistoty na těchto čočkách dříve, než na čočkách bez povrchové úpravy.

Nejvyšší třída: LotuTec

Inovativní povrchová vrstva LotuTec kombinuje výhody zmíněných zdokonalení: má super antireflexivní povrchovou vrstvu, je vytvrzena pomocí nanočástic a vyznačuje se revolučním perlovým efektem díky extrémně hladkému povrchu Clean Coat.

To znamená: skutečně všechna zdokonalení jsou zkombinována do jediné praktické povrchové úpravy s použitím prvotřídních špičkových technologických systémů společnosti Carl Zeiss – neopomíjejí nic, co je pro brýlové čočky žádoucí.

Povrchové úpravy čoček

 

Pro ochranu před sluncem a jako doplněk

Barevné vrstvy pro ochranu před sluncem jsou k mání jak na plastové, tak i skleněné čočky. Celá škála barevných vzorků – od jednobarevných, po přechodové a dvoubarevné odstíny nebo dokonce speciální barvy pro lékařské účely – je v produktové řadě plastových slunečních čoček od společnosti Carl Zeiss.

Pokud jde o tradiční plastové čočky, výběr je nekonečný: mohou se barvit do všech představitelných odstínů na základě jakéhokoli barevného vzoru (například podle oblíbené rtěnky nebo barvy auta). Způsob nanášení barev máčením zaručuje dosažení stejnoměrného zabarvení bez ohledu na dioptrickou sílu, protože barva prostupuje pouze povrchem čočky.

Prioritní volba slunečních brýlí se skleněnými čočkami: povrchová vrstva Umbra. Nabízí atraktivní hnědé zabarvení a výběr ze tří úrovní intenzity. Speciální barva zaručuje vynikající rozeznávání signálních barev (pro řízení vozidla) a reálné vnímání přírodních barev. Může se aplikovat na všech typech skleněných čoček – ať to jsou bifokální, trifokální, víceohniskové nebo jedmoohniskové čočky – bez ohledu na to jak je materiál tlustý nebo tenký.