Proč si dobří optici s pacienty dávají na čas

Jak vám hloubková konzultace může pomoci dosáhnout optimálního vidění

Všichni jsme už lékaři podrobně sdělovali příznaky, když jsme byli nemocní či zranění. Historie pacienta označovaná jako anamnéza má při návštěvě optika zásadní význam. Je totiž prvním krokem na cestě k dokonalým brýlím. Ale jaké otázky by měl dobrý optik pacientovi pokládat? A proč je tato informace tak důležitá, aby vám brýle zajistily vidění ostré jako břitva a vyhověly vašim zrakovým potřebám?

Důležitou součástí výroby optimálně přizpůsobených brýlí je individuální konzultace s optikem. Optik by měl mít nejen rozsáhlé znalosti, ale také se zajímat o konkrétní požadavky svých pacientů. Oči každého z nás jsou stejně unikátní jako otisky prstů a neexistují dvě osoby se stejnými zrakovými potřebami a návyky. Čím více toho o vašem zrakovém profilu a typickém zrakovém chování optik ví, tím přesněji je schopen brýle přizpůsobit vašemu zrakovému profilu. To je jediný způsob, jak brýle optimálně sladit s vaším životním stylem a poskytnout prvotřídní korekci zraku.

Z toho důvodu je důležité, aby s vámi optik provedl důkladnou konzultaci. Optik stanoví vaši anamnézu, tj. zeptá se vás na informace související s vaším zdravím, a probere s vámi, co od nových brýlí očekáváte. Zvážit je nutné mnoho různých faktorů, např.:

  • Jaké jsou vaše denní stereotypy? Jak trávíte čas?
  • Kdy nosíte brýle nejčastěji? Doma? V práci? Při sportování či vykonávání konkrétního koníčku?
  • Trávíte velké množství času používáním digitálních zařízení, např. notebooků, tabletů či chytrých telefonů?
  • Roli hrají také některé zrakové vady, např.: Jsou vaše oči citlivé na světlo? Vidíte špatně v noci?
  • Chcete v určitých situacích vidět lépe, např. při pozorování objektů ze střední vzdálenosti nebo v práci?
  • Měli jste problémy se starými brýlemi, tj. měli jste po nich otlaky na nose nebo sjížděly vám obruby po obličeji?
  • Co se vám na starých brýlích líbilo?
  • Co od svých nových brýlí očekáváte?
  • Stejně důležitá je také problematika tvaru, barvy a materiálu obrub – to vše musí odpovídat vašemu životnímu stylu, módnímu vkusu či konkrétnímu používání brýlí.  

Vašeho optika mohou zajímat také vaše tělesné návyky. Například: nakláníte hlavu? Jak se mění vaše postavení těla při změně pohledu ze střední vzdálenosti na blízko? Aby vám brýle dobře seděly, je důležitý také tvar vašeho obličeje. Optimální konzultaci a přesný návrh designu čoček, které budou odpovídat vašim zrakovým potřebám, vám optik poskytne pouze provedením důkladné analýzy.

Mějte na paměti následující pravidlo: čím víc toho o vašich zrakových návycích, přáních a očekáváních optik ví, tím lépe je vám schopen poradit. Buďte proto připraveni optikovi sdělit potřebné informace.

Relaxed Vision Center a I.Scription Partner vyhledávání