Historie brýlí

První zraková pomůcka byla vynalezena před přibližně 700 lety

V dnešní době to je samozřejmost: když se váš zrak zhoršuje a slábnutí vašich očí narůstá, jdete k optometristovi nebo oftalmologovi a pořídíte si vhodné brýle. To však ve všech dobách nebylo možné: až do 13. století nebylo možné, aby si lidé mohli skutečně zlepšovat vidění pomocí zrakových pomůcek.

Historie brýlí

Mayové, Egypťané, Číňané a Řekové vytvořili velká kulturní společenství, která dosáhla neuvěřitelné úspěchy před několika tisíci let. Pokud se však jednalo o zachování zraku, dokonce i nejslavnější učenci se ukázali jako bezradní. Stejně jako v dnešní době i tehdy se lidský zrak zhoršoval se zvyšujícím se věkem.

 

Slavný římský řečník Cicero si stěžoval na to, jak pro něj bylo nepříjemné, když si nechával číst text od otroků. Císař Nero sledoval oblíbené gladiátorské souboje skrz smaragd. Řecký filosof Ptolemaius (kolem roku 150 před naším letopočtem) pochopil jako první zákony lomu světla, avšak až o tisíc let později teprve arabský matematik a astronom Alhazen objevil zákon lomu světla, který je podstatný z hlediska dobrého vidění.

První zrakovou pomůcku vymysleli a vytvořili mniši

V podstatě to byli italští mniši, kteří ve 13. století vytvořili první částečně broušené čočky. Tyto čočky fungovaly jako zvětšovací skla. Při zhotovování těchto čoček mniši používali druh křemene zvaný beryl. Pouze o několik let později – v roce 1267 – oxfordský františkánský mnich Roger Bacon poskytl vědecký důkaz, že malá písmena se mohou zvětšit pomocí čoček, které se vybrušují specifickým způsobem.

Murano: kolébka brýlí

Skleněné výtvory z dílny Murano v Benátkách se i v dnešní době stále těší světoznámé pověsti – jako kolébka brýlí. Ve 13. století to byla jediná dílna, která byla schopná vyrábět úplně základní měkké sklo. Krátkou dobu poté byly stanoveny první specifikace kvality. Tyto brýle, zvané čtecí pomůcky, měly vypuklou broušenou čočku. Rám se zhotovoval ze železa, rohoviny nebo dřeva. V té době byla k mání pouze provedení s jediným sklíčkem. Obecně lze uvést, že první brýle se používaly výhradně jako zraková pomůcka určená k tomu, aby umožňovala dalekozrakým lidem číst.

Brýle jako symbol postavení

Až o 200 let později byly vyrobeny první brýle, které se podobají moderním brýlím alespoň do určité míry: nýtové brýle byly nahrazeny brýlemi se stranicemi. Obruba byla tvořena v podobě jediného dílu. Je logické, že jen bohatí lidé si mohli dovolit brýle zhotovené ze železa nebo bronzu.

Za symbol vysokého postavení byly ve Španělsku považovány obzvláště velké brýle. Kožená nosní přemostění se začala používat z důvodu pohodlnějšího nošení zrakové pomůcky. V té době bylo největším problémem zhotovit zrakové pomůcky tak, aby bylo jejich nošení pohodlnější. Brýlová obruba obvykle sjížděla po nose a v mnoha případech byly tyto zrakové pomůcky tak těžké, že jejich uživatelé je při nasazení považovali za nepříjemné.

Takzvané norimberské brýle se objevily na trhu v 18. století. Lidé jim dali nelichotivé přízvisko „drtiče nosu“ – přesto se staly trhákem, protože nabízeli takovou úroveň pohodlí, která se předtím považovala za nemožnou.

Koncem 18. století se staly velmi módní brýle s jedinou čočkou tak zvané monokly. V Německu a v Anglii nosili monokl dobře společensky postavené dámy a pánové. Francouzi dávali přednost brýlím s nosní svorkou tzv. cvikr. Brýle s jedinou čočkou se nosily nejen na nose, ale mohly se také udržovat pomocí svalů kolem oka. Francouzské provedení mělo výhodu v tom, že se tato pomůcka mohla ve společnosti rychle sundat, protože někteří lidé upadali do rozpaků, když byli přistiženi s jejich cvikrem na očích.

Dnešní brýle

Až ve dvacátých letech minulého století to byl poprvé, kdy brýle dostaly svou dnešní podobu a anatomicky perfektní vzhled. V současné době existují brýle prakticky ve všech tvarech a materiálech – a možnosti výběru jsou neomezené. Brýle jako takové si na celém světě vybudovaly pozici nejdůležitější zrakové pomůcky a staly se pro mnoho lidí oblíbeným módním doplňkem.