Péče o zrak & prevence

Jak si udržet zdravé oči

Péče o zrak & prevence

Mohou se naše oči usmívat?

Péče o zrak & prevence

Získejte pro své oči tu nejlepší ochranu

Péče o zrak & prevence

Proč lidé vidí různě?

Péče o zrak & prevence: co lze udělat pro dobrý zrak

Naše oči jsou velmi specifický orgán. V úzké součinnosti s mozkem nám umožňují vnímat naše okolí tak, jak toho není schopen žádný jiný orgán. Přičemž každý z nás vnímá své okolí velmi odlišným a osobitým způsobem: každý vidí jinak! To, co vidíme, není dáno jen tím, jak dobře jsme schopni vidět, ale i tím, co vidět chceme – klíčovou roli v našem vnímání hrají naše osobní zájmy, zkušenosti a vzpomínky. Podle všeho vnímáme přibližně 80 procent svých vjemů skrze zrak.

Jde tu však i o mnohem víc: časté úsloví, že totiž oči jsou oknem do naší duše, má dobrý důvod. Zrcadlí i naše pocity – např. to, jestli jsme šťastní, smutní, přepracovaní či unavení. Což nakonec může ovlivnit i kvalitu našeho vidění. Jsme-li během vyšetření očí přepracovaní, výsledek bude odlišný od toho, k němuž dojdeme v případě svého odpočinku a dobrého rozpoložení. I v noci nás pak provází to, co jsme viděli během dne. Ve spánku zpracováváme obrazy, které jsme viděli přes den. Světlo jsou schopna přijímat dokonce i embrya v děloze.

Proto je pro nás důležité chránit si zrak, a to s maximální péčí. Jinými slovy – pravidelné vyšetření zraku je nezbytné.

Naše oči čelí nejrůznějším výzvám moderního světa

Naše neustálá práce se stolními počítači, laptopy, smartphony, tablety, ale i obyčejné sledování televize dnes znamená, že naše oči zaostřují na tutéž vzdálenost mnohem déle, než tomu bylo kdysi. To vede k únavě očí – a ke konci dne i k bolestem hlavy, zad nebo šíje.

Jsou tu úvahy o tom, zdali je účinné oči trénovat. Rozhodně doporučujeme jednu věc: při zaostření očí po delší čas na krátké vzdálenosti bychom jim během dne měli dopřát krátké přestávky k odpočinutí. Toto je snadný způsob, jak toho docílit: v pravidelných intervalech se prostě jen dívejte do dálky, aniž byste zaostřovali na něco konkrétního – a to co hodinu po dobu pěti minut, máte-li tuto možnost.

Platí to přitom nejen pro dospělé: mají-li děti plně rozvinout svůj zrakový potenciál, je třeba, aby oči zatěžovaly co možná nejrůznějšími stimuly, a to jak na blízko, tak na dálku. Je dnes dobře známým faktem, že výskyt krátkozrakosti či myopie je vyšší u dětí, jež věnují příliš mnoho času aktivitám na blízko, jako např. čtení, kreslení či hraní her na tabletu nebo stolním počítači.

Procvičování, denní světlo a vyvážená strava jsou přitom právě tak důležité jak pro naše oči, tak pro naše celkové zdraví. Ujistěte se, že během dne přijímáte dostatek tekutin. Nevyvážená strava (příliš mnoho kyselin a potraviny bez obsahu vitamínů a živin), kouření, léky a nedostatek cvičení našemu zraku škodí. Oběhové poruchy jsou dnes považovány za hlavní příčinu mnoha očních nemocí. Našemu zraku může uškodit i příliš mnoho přímého slunečního záření. Učiňte vhodná preventivní opatření a váš zrak se vám za to odmění.

Přečtěte si více

Jak udržovat vaše oči zdravé

Naše nejdůležitější smyslové orgány potřebují ochranu a péči. V tomto ohledu existuje řada okolností, které je třeba brát v úvahu.

více

Jak se naše oči smějí?

Ať nosíme brýle nebo ne, naše oči jsou významným faktorem v tom, jak komunikujeme. Tady je trojice našich hlavních tipů pro uživatele brýlí, jak dosáhnout toho, aby se oči usmívaly.

více

Proč každý člověk vidí jinak?

Bohatší barvy, lepší vidění v noci, ostřejší kontrast – pro dokonalejší využití celého našeho potenciálu kvalitního vidění.

více

 

Důležité je i nechat si svůj zrak pravidelně vyšetřit.
 

Dospělí (bez existence problémů či jejich tušení) by si měli nechávat vyšetřit svůj zrak pravidelně

a. ve věku mezi 20 a 39 lety alespoň třikrát za tuto dobu
b. od 40. roku: jednou za 2-3 roky
c. od 65. roku: jednou za 1-2 roky.

Děti by si měly nechávat vyšetřit svůj zrak optikem pravidelně takto:

a. první vyšetření: nejpozději ve věku 2 až 3 1/2 let
b. druhé vyšetření: před nástupem do školy
c. poté každé dva roky, přestože s očima žádné evidentní potíže nemají, ovšem pro jistotu, že k včasným varovným signálům jakéhokoli zhoršení jejich zraku došlo v raném stadiu.
d. Všechny předčasně narozené děti a všechny děti, jejichž rodiče či sourozenci trpí strabizmem či mají vysoce defektní zrak, by měly být vyšetřeny co možná nejdříve, tj. ve věku od 6 do 12 měsíců, a poté již pravidelně.

Jak často byste si měli svůj zrak nechat vyšetřit?
sbalit

Získejte nejlepší ochranu pro vaše oči

Velmi citlivé a naprosto nenahraditelné: Nebezpečí pro oči jsou různá a mohou sebou nést katastrofální následky  

více

Poškozuje čtení při slabém světle vaše oči?

Je to rozšířená smyšlenka, kterou slyšel téměř každý: čtení při slabém světle poškozuje vaše oči. Nejnovější výzkumy však ukazují, že to není vůbec pravda.

více

Léky mohou poškodit vidění

Užívání některých léků by se měla věnovat zvýšená pozornost. Za určitých podmínek by mohla poškodit vaše oči.

více

Oční alergie a rychlé prostředky nápravy

Efektivní terapie, efektivní ochrana  

více

Zdravotní problém: slzící oči

Jestliže jsou vaše oči stále uslzené, příčinou může být oční vada  

více

Nejnovější články k Péči o zrak & prevenci

 

Stále čistá vidění díky high-tech povrchovým vrstvám

Stále čistá vidění díky high-tech povrchovým vrstvám

Povrchové úpravy inovativních brýlových čoček, které optimálně chrání vaše brýlové čočky a vylepšují váš vizuální komfort

Je jasné, že my, uživatelé brýlí, víme, jak důležité jsou povrchové vrstvy brýlových čoček. V současnosti je téměř jisté, že...