Ideálně by měl být dětský zrak pravidelně vyšetřován již ve velmi raném věku dítěte.

ZEISS pro děti

Vtáhněte své dítě do výběru brýlových obrub, jako by šlo o hru.

ZEISS pro děti

Dětský zrak je drahocenný a vyžaduje zcela zvláštní ochranu.

ZEISS pro děti

Je důležité zvolit očního lékaře, jenž umí najít s dětmi společný jazyk a získat jejich důvěru.

ZEISS pro děti

Plastové brýlové čočky a odlehčené obruby jsou pro děti tou správnou volbou.

ZEISS pro děti

Prázdniny či hraní si na zahradě – krém na opalování, sluneční brýle a pokrývka hlavy by neměly jistě chybět.

ZEISS pro děti

Brýle pro děti: Děti u očního lékaře

Několik rad ohledně zraku dětí a brýlí pro děti

Jsou naše oči tím nejdůležitějším smyslovým orgánem? Důležitějším než kůže, nos, uši a jazyk? Odpověď na tuto otázku se hledá jen stěží. Jedno je však jisté: máme-li, zvláště pak děti, zhoršený zrak, ztrácíme ve výsledku orientaci i radost ze života. Platí to zejména dnes, kdy světu vévodí vizuální dojmy. My rodiče bychom proto měli věnovat zvláštní pozornost zraku svých dětí a tomu, jak se jejich zrak vyvíjí. LEPŠÍ VIDĚNÍ připravilo několik rad ohledně zraku dětí a brýlí pro děti, aby vám pomohlo vypořádat se s tak komplexní a důležitou otázkou.

Bezpečnost pro dětský zrak

Náš zrak je drahocenný a citlivý, vyžaduje si proto zvláštní ochranu, o to více pak u dětí.

 • Nevystavujte oči svých dětí zbytečným rizikům. Postarejte se o to, aby vaše děti používaly ochranné brýle při jakékoli činnosti, jež se neobejde bez prachu, třísek, hoblin či kapek, např. při řemeslné práci. Koncentrovaný proud kapaliny může být taktéž rizikem. Sluneční brýle mohou zabránit zásahu očí proudem vody z vodní pistole.
 • Chraňte oči svých dětí kvalitními slunečními brýlemi, nabízejícími 100% ochranu před škodlivým UV-A a UV-B zářením. Ochrana dětského zraku před sluncem je velmi důležitá, jinak se může dostavit zarudnutí, svědění či dokonce zánět.
 • Nevystavujte své dítě žíravým či agresivním látkám, např. při práci s kyselinami a louhy nebo lepidly, příp. při míchání nebo nánosu přilnavých či nátěrových látek.
 • Oči svých dětí chraňte před prudkým a škodlivým zářením, např. při svařování či práci s laserem. Následkem totiž může být trvalé poškození jejich zraku.
 • Taktéž sportovní brýle, podobně jako ochranná přilba, mohou ochránit oči vašich dětí před zraněním a podrážděním při sportovních aktivitách, jako je kupř. jízda na kole, plavání či lyžování.

Co prospívá dětskému zraku

 • Čerstvý vzduch prospívá nejen celkovému zdraví dítěte, ale i jeho očím. Dalším vynikajícím prostředkem pro odpočinek a vykompenzování dlouhých chvil strávených čtením na blízko, pro dnešek tolik příznačným, např. při studiu ve škole, při malování či hraní si s tatínkovým chytrým telefonem, je hraní si venku! Vědecké studie prokazují, že děti pravidelně vystavované dlouhodobějšímu pohledu do dálky trpí dráždivostí očí méně často.
 • Vhodné sluneční brýle pro děti zklidní a ochrání jejich zrak, a to již na jaře při prvních paprscích hřejivého slunečního svitu.
 • I když vaše dítě se zrakem nemá zjevné problémy, odborníci radí, aby děti své první důkladné vyšetření očí absolvovaly nejpozději ve věku do tří let. Druhé vyšetření by mělo proběhnout před jejich nástupem do školy, dále pak každé dva roky. Umožní to včas odhalit jakýkoli prvotní varovný signál v případě jejich zhoršeného zraku. Všechny nedonošené děti a všichni ti, jejichž rodiče či sourozenci trpí strabismem či jinou závažnou oční vadou, by vyšetření zraku měly podstoupit mezi šestým a dvanáctým měsícem věku, dále pak v pravidelných intervalech.

6 tipů od očního optika ohledně brýlí pro děti

LEPŠÍ VIDĚNÍ se dotázalo Hendrika Gausepohla, německého optika, na šest nejdůležitějších rad ohledně dětských brýlí.

 1. Začněte volbou obruby, anatomicky uzpůsobené obličeji vašeho dítěte. Obruba by neměla být příliš veliká, aby bylo možno brýlové čočky optimálně vycentrovat.
 2. Volte vždy plastové brýlové čočky, neboť při hraní nabízejí nejvíce bezpečí a ochrany.
 3. Skvělou volbou jsou brýlové obruby, flexibilně uzpůsobené jakémukoli dětskému obličeji: měkká, nastavitelná sedýlka, vyrobená ideálně ze silikonu, a flexibilně nastavitelné stranice jsou tou nejlepší alternativou.
 4. Pro dosažení co nejvyšší odolnosti investujte do tvrdé povrchové úpravy. Antireflexní vrstvy lze doporučit především dětem školou povinným. Odrazy od světel ve třídě mohou zrak dítěte závažně poškodit, a roztříštit tak jeho pozornost.
 5. Motivujte své dítě k nošení brýlí a k tomu, aby si jich užívalo. Vybídněte je, aby si optimální obrubu zvolilo samo. Vybere-li si přitom barvu, která až tolik nezapadá do vašeho osobního vkusu, buďte i tak tolerantní! Zde ve své praxi usiluji o to, aby vyšetření dětského zraku probíhalo pokud možno zábavně a hravě. Na panenky a loutky, jež při práci používáme, děti velmi dobře reagují.
 6. UV světlo děti k rozvoji svých očí potřebují, v horách, ve sněhu či u moře však rozhodně musejí nosit brýle sluneční se 100% UV ochranou, neboť odrazy zvyšují množství světla pronikajícího do jejich očí.

Jak poznat, že vaše dítě špatně vidí

Kontrolu zraku dítěte provádějte při hře, která ho baví.

Optik Hendrik Gausepohl doporučuje vizuální pokrok dětí pozorně sledovat. Všimnete-li si jakéhokoli náznaku strabismu, těkání či šedavosti zornice, okamžitě byste měli kontaktovat svého očního lékaře. Totéž platí, je-li v rodině oční onemocnění či špatný zrak. Dalším varovným signálem je neschopnost malých dětí ustavit oční kontakt s tím, kdo na ně hovoří.

Čočky kojeneckých očí jsou ještě velmi měkké a mohou se přizpůsobit velmi účinně, např. se bez problémů mohou adaptovat na různé vzdálenosti. Nekooperuje-li jedno oko tak jako to druhé, rodiče si někdy ani nevšimnou, že "zdravé" oko ve skutečnosti kompenzuje nedostatečnost oka "nemocného". Je proto vhodné nechat prověřit zrak dětí v raném věku, ideálně ve třech letech.

Návštěva u očního lékaře je pak zcela nevyhnutelná před nástupem dítěte do školy. Vyšetření zraku je dále nezbytné ve věku 14 let, aby se zjistilo, zdali u dospívajících nedošlo ke změnám zraku, zvláště pokud jde o krátkozrakost. Další vyšetření pak obvykle následuje, zažádá-li si dospělý mladý člověk o svůj první řidičský průkaz.

Lepší vidění: od batolete k náctiletému

Chcete vědět, jak se oči dítěte vyvíjejí? Či které aspekty jsou u brýlí pro děti důležité? Zde naleznete více informací.

Perfektní vidění poskytované dětem

Dětské brýle musí splňovat náročné standardy

více

Oči našich dětí

Když se dítě narodí, může okamžitě vidět. Avšak jeho zraková ostrost se musí po nějakou dobu vyvíjet.

více

Pomozte, potřebuje moje dítě brýle?

Proč je tak důležité, aby batolata a děti podstupovaly pravidelnou oční prohlídku.

více

Správné brýlové obruby pro děti

Učinit rozhodnutí není nikdy není snadné. A není to jen vzhled, který je důležitý při výběru brýlových obrub pro děti.

více