Rychle tmavé, rychle čiré: Samozabarvovací čočky od společnosti ZEISS

Ať jste na slunci nebo v místnosti: 24 hodin výborného vidění se samozabarvovacími čočkami PhotoFusion od společnosti ZEISS

Hledáte nové brýle, které byste si oblíbili? Takové, které vám poskytnou výborné vidění za každého světla ve dne i v noci? A co samozabarvovací čočky, které vám zaručí 100% ochranu před sluncem a škodlivým slunečním UV zářením a odstraní nutnost znovu a znovu měnit své konvenční brýle? Nyní vám společnost ZEISS nabízí výkonné samozabarvovací čočky v renomované kvalitě ZEISS. A nejlepším zjištěním je skutečnost, že samozabarvovací čočky PhotoFusion s vysokým a středním indexem mění své tmavé zabarvení na jasně průhledné až dvakrát rychleji*, než tomu bylo v případě předchozích fotochromatických čoček nabízených společností ZEISS.

*Průměrná výkonnost pro index lomu 1.67, 1.6 a polykarbonátové čočky. Výkonnost bude různá podle materiálu, teploty a světelných podmínek.

Samozabarvovací čočky, které jsou rovněž známé jako fotochromatické čočky, jsou dostupné od 60tých let minulého století. Malý, ale významný objev, který učinil chemik Stanley Donald Stookey a jeho kolega William Armistead, umožnil lidem opatřit si brýlové čočky, jež reagují na UV záření změnou svého zabarvení. Od té doby se však stalo mnohé z hlediska kvality a výkonnosti samozabarvovacích čoček. Tyto čočky si oblíbili mnozí lidé, kteří jsou závislí na brýlích a kteří se stále pohybují mezi prostorami v budovách a venkovním prostředím. Jaké jsou rozdíly v kvalitě samozabarvovacích čoček?

S nynějšími samozabarvovacími čočkami je obtěžující potřeba čekání na změnu zabarvení čoček věcí minulosti. Nejnovější zákaznický průzkum prováděný společností ZEISS ukazuje, že uživatelé brýlí mají velmi jasnou představu o kritériích týkajících se kvality a výkonnosti samozabarvovacích čoček:

 • V zájmu pohodlného používání se musí samozabarvovací čočky rychle přizpůsobovat změnám světelných podmínek.
 • Aby bylo dosahováno optimální vidění, samozabarvovací čočky musí na slunci úplně ztmavnout a uvnitř budovy musí být úplně čiré.
 • Samozabarvovací čočky musí být účinné a nabízet 100% ochranu proti UV záření.
 • V zájmu dobrého vzhledu by samozabarvovací čočky měly být k mání v přitažlivých barvách.
 • Samozabarvovací čočky by měly mít dlouhou životnost a vysokou výkonnost.

Brýlové čočky pro všechny světelné podmínky od společnosti ZEISS

Při vývoji čoček PhotoFusion ve společnosti ZEISS byly všechny tyto požadavky brány v úvahu. Čočky PhotoFusion s vysokým a středním indexem lomu ztmavnou na jasném světle nebo na slunci* již za 15 až 30 sekund. V krytých prostorách se znovu zesvětlí v přibližně 5 až 10 minutách*. Toto je důvod, proč je PhotoFusion jednička mezi samozabarvovacími čočkami. A je naprosto samozřejmé, že nabízí 100% ochranu proti slunečnímu UV záření jako standardní vlastnost.

Stejně jako antireflexní povrchová vrstva a na zakázku dělané progresivní čočky, tak i původní samozabarvovací čočky byly uvedeny na trh v roce 1983 prostřednictvím firmy American Optical, což je podnik v oboru oční optiky, který následně získala společnost Carl Zeiss Vision.

Jak fototropní/samozabarvovací čočky fungují?

Jako základ funkčnosti samozabarvovacích čoček se používá chemická reakce specifických molekul. Tajemství skrývající se za čočkami PhotoFusion s vysokým a středním indexem se týká fotoaktivních molekul, které rychle reagují na měnící se světlo. Vystavuje-li se taková čočka změnám světla, molekuly v čočce se mění a dochází buď ke ztmavnutí či zesvětlení čočky. Kombinováním těchto molekul s čočkami ZEISS bylo možné vyvinout novou generaci výkonných samozabarvovacích čoček.

Pro samozabarvovací čočky se často používají pojmenování "fototropní" ("fototrop" doslava přeloženo = "směrem ke světlu") a "fotochromatické" (z řečtiny: „fos“ = světlo a „chroma! = barva) čočky. Obě pojmenování označují tentýž typ brýlových čoček.

Dobré pro vás! PhotoFusion je k mání v široké škále designů, značek a materiálů. To znamená, že uživatelé brýlí s čočkami PhotoFusion si nemusí nechat ujít žádné kvalitativní aspekty pro pohodlné vidění: čím je vizuální komfort větší, tím je kvalita života lepší.

Možnosti nabízených čoček PhotoFusion:

 • Super antireflexní povrchová vrstva LotuTec a Pure Coat.
 • V provedení jako jednoohniskové čočky, progresivní čočky a bifokální čočky.
 • Vhodné pro všechny individuální brýlové prvky od ZEISS jako EyeFit, Framefit a také pro prohnuté čočky jako Clarlet Loop

Otázky a odpovědi týkající se samozabarvovacích čoček s technologií PhotoFusion

 • Jsou čočky PhotoFusion funkční v autě?

  Vzhledem k tomu, že čelní sklo automobilu absorbuje většinu ultrafialového záření, samozabarvovací čočky při řízení vozidla úplně netmavnou. Ačkoli čočky PhotoFusion poskytnou za volantem určitou míru ochrany proti oslepování, někteří uživatelé budou při jízdách na delší vzdálenosti dávat přednost jednoúčelovým slunečním brýlím vhodnějším pro tento účel.

 • Nahradí čočky PhotoFusion sluneční brýle?

  V případě běžných účelů používání – jak uvnitř, tak i venku, ve dne nebo v noci – nabízejí čočky PhotoFusion - výborné vizuální vlastnosti a ochranu proti oslepování. Nicméně při intenzivním slunečním svitu v prostředích s vysokými teplotami, uvnitř vozidel s čelními skly, které blokují většinu ultrafialového záření nebo v prostředích s intenzivními, oslňujícími odrazy od povrchů, jako jsou vodní nebo sněhové povrchy, jednoúčelové sluneční brýle na předpis se stálým zabarvením nabídnou nejlepší způsob ochrany proti oslepování a vizuální komfort.

 • Jak čočky PhotoFusion reagují ve stínu?

  V závislosti na intenzitě UV záření vyskytujícího se ve stínu nebudou samozabarvovací čočky tolik tmavé, jako by byly na přímém slunci, ale budou vždy poskytovat 100% ochranu proti slunečnímu UV záření.

 • Jsou čočky PhotoFusion vhodné pro celodenní nošení uvnitř nebo venku?

  Ano, čočky PhotoFusion jsou skutečně čiré v jejich zesvětleném stavu, čímž jsou perfektně použitelné pro použití uvnitř v budovách a v noční době. Navíc při vystavení slunci čočky PhotoFusion podle potřeby tmavnou, aby udržovaly postačující ochranu proti oslepování, přičemž toto ztmavnutí se v ostrém slunečním svitu blíží barvě slunečních brýlí. V obzvláště intenzivních slunečních situacích lze použít navíc sluneční brýle.

 • Jaké jsou výhody čoček PhotoFusion ve srovnání s pouze čirými čočkami?

  Na rozdíl o čirých čoček samozabarvovací čočky PhotoFusion tmavnou, jak se zvyšuje úroveň okolního světla. Uvnitř budov jsou skutečně čiré a při jasném slunečním svitu tmavnou až do sytosti barvy slunečních brýlí, čímž poskytují ochranu proti oslepování a zvýšený vizuální komfort.

 • Budou čočky PhotoFusion fungovat tak dobře jako moje předchozí samozabarvovací – nebo „fotochromatické“ – brýle?

  Čočky PhotoFusion s vysokým a středním indexem se spoléhají na nejnovější pokrok v technologii samozabarvování, čímž nabízejí velmi dobrou výkonnost. Tmavnou o 20 % rychleji* a znovu se zesvětlují 2krát rychleji* než předcházející fotochromatické čočky nabízené společností ZEISS. Navíc čočky PhotoFusion budou poskytovat spolehlivou a dlouhodobou výkonnost. Výsledky uživatelského průzkumu ukázaly, že 97 % uživatelů prohlásilo, že čočky PhotoFusion jsou lepší nebo stejné jako jejich staré „fotochromatické“ čočky.

  *Průměrná výkonnost pro index lomu 1.67, 1.6 a polykarbonátové čočky. Výkonnost bude různá podle materiálu, teploty a světelných podmínek.