Vidění v digitálním světě

Prohlédněte si váš zrakový profil zde!

Svět se mění: stále více času trávíme používáním digitálních zařízení, mezi které se řadí např. tablety, chytré telefony či přenosné počítače. Pro mnoho lidí se práce u počítačové obrazovky stala každodenní aktivitou, která je častokrát příčinou syndromu počítačového vidění, suchých nebo uslzených očí Jedna věc je jistá: nejen náš životní styl, ale také naše zrakové návyky už nejsou, co byly.

„Jen si přečtu pár mailů...“

Zní vám to povědomě? „Podívám se na internet na nějaký dobrý a zdravý recept na dnešní večeři...“ Jen se kouknu, co nového psali kamarádi... Vyfotím si selfie a nahraji ho... Budu ještě chvilku surfovat – zajímá mě, co se děje ve světě obchodu... Hned potom už ten telefon vypínám!... Jen co se podívám na tohle srandovní video...“

Život se stává stále více digitálním.

Nepřetržité používání našeho chytrého telefonu, tabletu či počítače po několik hodin není neznámé nikomu z nás. Tento trend potvrzují i výzkumy: v roce 2016 se k internetu připojila více než polovina celosvětové populace (3,42 miliardy lidí) a ještě více lidí potvrdilo vlastnictví mobilního, respektive chytrého telefonu (3,79 miliardy lidí). Kromě toho mají přibližně 2 miliardy lidí účet na některé ze sociálních sítí. Rekordmany jsou Brazilci, kteří u digitálních zařízení denně stráví 5,2 hodin. V Saúdské Arábii tato doba činí 4,1 hodiny. Tohle je jen několik střípků studie "Digital in 2016" provedené londýnskou agenturou We Are Social.

 ©Digital Life in 2016, We Are Social
 ©Digital Life in 2016, We Are Social
 ©Digital Life in 2016, We Are Social
 ©Digital Life in 2016, We Are Social
 ©Digital Life in 2016, We Are Social
 ©Digital Life in 2016, We Are Social

Faktem je: digitální zařízení mění naše každodenní životy i zrakové návyky. Práce u počítače je běžnou věcí. Ze studie, kterou si společnost ZEISS objednala u známého ústavu provádějícího průzkumy trhu, vyplynulo, že každý druhý nositel brýlí by se popsal jako „intenzivní uživatel“ digitálních zařízení. Přibližně 57 % dotázaných z pěti různých zemí odpovědělo, že před obrazovkou počítače, chytrého telefonu, čtečky knih či GPS zařízení denně stráví více než pět hodin. Každý třetí respondent odpověděl, že displej digitálního zařízení pozoruje více než sedm hodin denně.

Můj zrakový profil

Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.

Můj ZEISS zrakový profil vám jednoduše sdělí, s jakými výzvami se vaše oči v rámci moderního života potýkají. Na konci získáte doporučení - zdarma a bez závazků - jaké čočky jsou pro vás nejvhodnější.

Pro lidské tělo je samo sebou obtížné potýkat se (do nedávné doby) s velmi nepřirozenou činností. Vývoj člověka konec konců probíhal za velice odlišných podmínek. Mezi následky se řadí suché či uslzené oči, pnutí svalů a bolesti hlavy. 82 % nositelů brýlí ve výše zmíněné studii uvedlo, že při práci s počítačem a používání digitálních displejů špatně vidí. „Naše oči zkrátka nejsou stavěny na digitální svět.“ Například: při používání digitálních zařízení neustále měníme vzdálenost čtení, což je pro naše oči velmi namáhavé,“ konstatoval Rolf Herrmann, více prezident celosvětového marketingu společnosti ZEISS.

„Naše oči zkrátka nejsou stavěny na digitální svět.“


- Rolf Herrmann,
více prezident celosvětového marketingu společnosti ZEISS

Každý nositel brýlí je jedinečný.

Žádné oči nejsou stejné, stejně jako naše digitální životní styly. Mnozí z nás si digitálního života užívají naplno: na internetu jsou jako doma a nic jim nesmí ujít. Ostatní berou digitální zařízení spíše jako praktické řešení pro splnění nutných úkolů, např. pracovních.

Všechny skupiny mají jedno společné: jejich nové zrakové návyky digitálního světa mohou negativně ovlivnit jejich vidění. Digitální životní styl těchto uživatelů pro jejich oči představuje obrovskou výzvu a mnozí z nich hledají řešení. Jednou z možností jsou brýlové čočky a brýle k počítači.

Pohodlné vidění pro všechny.

Každý z nás má své unikátní požadavky a návyky, a proto by měla být řešení pro lepší vidění přizpůsobena konkrétním požadavkům nositele, kterému by měla pomoci předejít předčasnému slabému zraku. „Jsme si vědomi toho, jak je dobrý zrak pro všechny důležitý. To je také důvod, proč děláme vše, abychom lidem s digitálním životním stylem zajistili co nejlepší možné vidění,“ vyjádřil se Rolf Herrmann.

Přečtěte si více o digitálním životním stylu a jeho výzvách.

Co je únava zraku z digitálních zařízení a jak jí předcházet?

Více

Jak tráví svůj den digitální nadšenec Nina? Jakým výzvám její oči čelí?

Více

Sdílejte tuto stránku

Osobní rada: vyhledejte ZEISS optika ve vaší blízkosti

Brýle slouží k prostému účelu: dopomoci svému nositeli k co nejlepšímu vidění. I když se v praxi jedná o velmi významný technologický počin, neznamená nic bez výborných odborných znalostí a očního lékaře, který svým pacientům věnuje náležitou péči. Pouze naše know-how a důkladná konzultace vám zajistí řešení šité na míru, které vaše zrakové potřeby dlouhodobě uspokojí. Vyhledejte očního optika ve vaší blízkosti...

Vyhledat optika ZEISS

Sdílejte tuto stránku