Pohodlné vidění při používání tabletu a jiných digitálních zařízení

Prohlédněte si váš zrakový profil zde!

Pokud vás při práci na počítači nebo při používání chytrého telefonu trápí pálící oči nebo bolesti hlavy, může se jednat o důsledek absence brýlí či nošení nevhodných brýlí.

Ale na co si dát při výběru brýlí pozor? Dr. David Kaplan, optometrista z Glendale, Kalifornie (USA), a dr. Timo Mappes, senior viceprezident inovace divize ZEISS Vision Care, pro vás mají několik tipů.

Mappes: Dr. Kaplane, právě jste skončil konzultaci s pacientem. Dokázal jste mu pomoci?

Kaplan: Ano. Stěžoval si na unavené oči a myslel si, že se ve věku 45 let jedná o běžnou záležitost.
Během rozhovoru jsem si dozvěděl, že pracuje jako odborník v oblasti IT, a před počítačovou obrazovkou denně tráví několik hodin. Vysvětlil jsem mu, že jeho potíže nejsou způsobeny věkem, ale spíše počtem hodin, které tráví prací na počítači.

S tímto fenoménem se setkávám pořád: pacienti si stěžují na suché oči, bolesti hlavy či krční páteře, nicméně si tyto symptomy nespojí s prací na digitálních zařízeních.

V průběhu vyšetření očí a před tím, než doporučím konkrétní brýle, se svých pacientů nejprve ptám na pociťované symptomy a životní styl, který vedou.

Můj zrakový profil

Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.

Můj ZEISS zrakový profil vám jednoduše sdělí, s jakými výzvami se vaše oči v rámci moderního života potýkají. Na konci získáte doporučení - zdarma a bez závazků - jaké čočky jsou pro vás nejvhodnější.

Brýlové čočky pro digitální životní styl

Mappes: Jaké brýlové čočky jsou vhodné pro lidi používající digitální zařízení po dlouhou dobu, tedy pro jedince vedoucí digitální život?

Kaplan: Odhaduji, že 40 % mých pacientů volí brýlové čočky ZEISS optimalizované pro digitální životní styl. Ty jim totiž poskytují mnohem pohodlnější vidění.

Mappes: Právě jste použil slovo „pohodlný“. Modré světlo vyzařované obrazovkami těchto zařízení je často zmiňováno v souvislosti s únavou očí z digitálních zařízení způsobenou nadměrným používáním chytrých telefonů, tabletů atd. a také s velmi krátkou vzdáleností čtení. Zmíněné modré světlo může být škodlivé a může snižovat zrakovou pohodu. Vědecké důkazy podporující dané tvrzení jsou však stále předmětem diskuze. Jak se k tomuto stavíte?

Kaplan: Tuto skutečnost prozatím věda neprobádala, já však mluvím z vlastní zkušenosti: pacienti mi opakovaně sdělují, že s brýlovými čočkami ZEISS a povrchovou úpravou ZEISS DuraVision Blue Protect si užívají mnohem pohodlnějšího vidění. Od ostatních optiků jsem slyšel totéž. Pokud před počítačovou obrazovkou trávíte více než dvě či tři hodiny denně, nad povrchovou úpravou čoček byste měli vážně uvažovat. Doporučuji ji také dětem, které tráví velké množství času hraním videoher.

Dr. David Kaplan je optometristou z Glendale, Kalifornie (USA)
Dr. David Kaplan je optometristou z Glendale, Kalifornie (USA)

Tajemství úspěchu produktů společnosti ZEISS

Dr. Timo Mappes hovořící s Dr. Kaplanem přes video hovor
Dr. Timo Mappes hovořící s Dr. Kaplanem přes video hovor

Mappes: Očividně na vás produkty společnosti ZEISS učinily velký dojem. Proč si myslíte, že společnost ZEISS nabízí vhodné brýle pro digitální životní styl?

Kaplan: Pro tuto společnost pracuji již více než 20 let. Za tuto dobu jsem prožil i sledoval mnoho různých vývojů. Společnost ZEISS byla před konkurencí vždy roky napřed. Vlastně by mě zajímalo: jak se společnosti ZEISS vždy daří být tak inovativní?

Mappes: Při vývoji čoček velmi pečlivě nasloucháme přáním a potřebám našich zákazníků. Při provádění studií trhu se například spoléháme na důkladné rozhovory. Podle oblasti, kde mají být produkty použity, se obracíme na externí partnery, kteří nám naše přání pomáhají realizovat a kteří jsou v rámci daného odvětví a výzkumu vždy těmi nejlepšími. Výsledek: inovativní, technologicky nejvyspělejší řešení a produkty, které především zcela vyhovují požadavkům zákazníků.

Nové brýlové čočky pro nový životní styl

Kaplan: Jaké je tajemství brýlových čoček ZEISS pro optimální vidění v dnešním digitálním světě?

Mappes: Design čoček je zcela nový a vychází ze dvou zjištění. Prvním z nich je zrakové chování nositele
a hlavně vzdálenosti čtení, které digitální svět změnil. Při práci na počítači je vzdálenost mezi očima a monitorem větší než při čtení knihy, kterou držíte v rukou. Při čtení displeje chytrého telefonu je pak čtecí vzdálenost zase o mnoho kratší než v případě knihy.

Naše oči se navíc musí rychle přizpůsobovat, např. když se zaměříte na kolegu na druhém konci kanceláře.
Druhým z nich je fakt, že osvětlené displeje nejsou přirozenou věcí, kterou lze najít v přírodě.
Mnoho lidí chodí po světe s chytrým telefonem doslova nalepeným k obličeji – s takovýmto chováním jsme se v době, kdy existovaly pouze noviny, nesetkali.
Naše brýlové čočky jsou speciálně navrženy, aby si s těmito výzvami digitálního životního stylu poradily.

Proč je konzultace s optikem tak důležitá

Mappes: Jak se změnila vaše práce?

Kaplan: Konzultace s pacienty je dnes mnohem důkladnější. To je do velké míry způsobeno digitálními životními styly, které vedou. Lidem s výše zmíněnými symptomy radím, aby svému optometristovi či optikovi sdělili veškeré informace o prožívaných fyzických obtížích a aby se společně zabývali konkrétní situací pacienta. Jakmile tak učiní, téměř automaticky se doberou k výběru brýlových čoček ZEISS pro dokonalé vidění v digitálním světě.

Rádi bychom za tento rozhovor z července 2016 poděkovali optometristovi Dr. Davidovi Kaplanovi a Dr. Timo Mappesovi, senior viceprezidentovi inovace divize ZEISS Vision Care.

Přečtěte si více o digitálním životním stylu a jeho výzvách.

Jak vypadá typický den Elly? Kolik času strávila na digitálních zařízeních?

Více

Ve svém volném čase Lorenzo preferuje být “offline”. Jak strávil svůj den?

Více

Sdílejte tuto stránku

Osobní rada: vyhledejte ZEISS optika ve vaší blízkosti

Brýle slouží k prostému účelu: dopomoci svému nositeli k co nejlepšímu vidění. I když se v praxi jedná o velmi významný technologický počin, neznamená nic bez výborných odborných znalostí a očního lékaře, který svým pacientům věnuje náležitou péči. Pouze naše know-how a důkladná konzultace vám zajistí řešení šité na míru, které vaše zrakové potřeby dlouhodobě uspokojí. Vyhledejte očního optika ve vaší blízkosti...

Vyhledat optika ZEISS

Sdílejte tuto stránku