Přehled: 21. století

1998 Carl Zeiss je jednou ze světových vůdčích optických společností v oblasti mikroskopie a industriální metrologie, vysokovýkonnostních čoček pro výrobu mikročipů, chirurgických mikroskopů a přístrojů pro oční lékařskou diagnostiku a léčbu.
2000 S původním složením 26 jednotlivých divizí společnost Carl Zeiss Group zaměřuje svoji podnikatelskou činnost na čtyři růstové trhy: polovodičovou technologii a mikroelektroniku, vědu o živých organismech, péči o oči, průmyslovou metrologii.
2000 Carl Zeiss investuje do oblasti polovodičové technologie orientované na budoucnost. S novým provozem pro optické litografické systémy, nejmodernějším v Evropě, společnost Carl Zeiss připravuje nové standardy v lokaci Oberkochen. Na územní o ploše přibližně 45 000 čtverečných metrů bude v tomto provozu v budoucnosti zaměstnáno přibližně 1000 lidí.
2001 Od října rozvíjí činnost skupina polovodičové technologie (Semiconductor Technology Group) jako nezávislý podnik pod názvem Carl Zeiss SMT AG.
2002
Společnost Carl Zeiss Meditec AG – výsledek sloučení Ophthalmology Division a firmy Asclepion-Meditec AG – je první veřejně zapsanou společností ve struktuře Carl Zeiss Group.
2002
Představenstvo společnosti Carl Zeiss jako její statutární orgán předkládá nové globální podnikatelské vize zaměstnancům a veřejnosti. Je to základ nové strategické orientace společnosti. Vzkaz vtělený do této nové vize je vyjádřen sloganem „We make it visible”.
2003
„Dny inovace“ se konají poprvé v Göttingenu. V budoucnu se bude tato událost konat na pravidelné bázi jako fórum pro výměnu informací a nápadů mezi vědci a techniky v rámci struktury Carl Zeiss Group.
2004 Carl Zeiss se zpětně stává akciovou společností ke dni 1. října 2003. Současně vchází v platnost upravený zakládací statut. Carl Zeiss Foundation zůstává jediným vlastníkem společnosti.
2005 Eyeglass Division fúzuje s americkou společností SOLA, aby se tak vytvořil vůdčí celosvětový dodavatel brýlových čoček.
2006
Oficiální slavnostní otevření nového provozu společnosti Carl Zeiss SMT AG, světového nejmodernějšího vývojového a výrobního centra pro litografickou optiku. .