Multisenzorové měřicí stroje urychlují kontrolu prvních kusů ve firmě KRAMSKI

Rychle do sériové výroby

Každý, kdo vyrábí složité hybridní kovové a plastové díly, musí zvládnout nejen zpracování těchto dvou materiálů. Velmi důležité je také, aby výrobní zařízení za několik milionů eur rychle zahájilo výrobu. Firma KRAMSKI, německý výrobce děrovaných a hybridních dílů, používá pro zajištění kvality multisenzorové měřicí stroje ZEISS.

Výzva: Rychle od prototypu k sériovému výrobku

Ve firmě KRAMSKI není neobvyklé, že je třeba změřit více než 100 prvních vzorků, než jsou nástroje správně seřízeny pro zahájení sériové výroby. Na každém dílci se musí zkontrolovat kvalita až 500 charakteristik. A jakmile jsou dostupné první vzorky, musí si měřicí technici pospíšit. Mathias Schlegel, vedoucí oddělení měřicí techniky: "Velice rychle se potom musí dodat spolehlivé výsledky." Čas jsou přece peníze. Čím dříve jsou výsledky k dispozici, tím dříve nástrojáři zjistí, jestli musí případně něco opravit. A tím rychleji se může spustit výrobní zařízení často v hodnotě několika milionů eur.

Řešení: Multisenzorový měřicí stroj ZEISS O-INSPECT 442

Aby se všechna měření zvládla v co nejkratší době, spoléhá se Schlegel se svým týmem na dva multisenzorové měřicí stroje typu ZEISS O-INSPECT 442. Umožňují velmi rychle provádět dotyková i optická měření na témže stroji. "Ušetříme nyní obrovské množství času, protože můžeme vytvářet měřicí programy offline. S našimi předchozími měřicími stroji to nebylo možné," vysvětluje vedoucí týmu.

Výhoda: úspora cenného času

Offline programování je výhodné z více důvodů. Jednak není měřicí stroj během programování obsazen a může se používat pro jiné úkoly. S měřicím softwarem ZEISS CALYPSO se může programovat přímo na CAD modelu. To znamená, že měřicí programy jsou vytvořeny dříve, než je součást vyrobena. Další výhoda měřicího stroje: na základě programu pro prototyp s několika sty charakteristikami mohou měřicí technici poměrně snadno vytvořit následně program pro sériové měření se 100 nebo 150 charakteristikami pro výběrovou kontrolu. Stačí vybrat požadované charakteristiky, stroj pak automaticky vypočte pojezdy pro jejich změření a ušetří další čas. Jak uvádí Schlegel: "To neuměl žádný ze strojů, o kterých jsme uvažovali."

Stručný profil

Klíčovou kompetencí skupiny KRAMSKI je vývoj a výroba technologicky velmi náročných děrovaných a hybridních dílů. Tento rodinný podnik vyrábí zhruba 2,5 miliardy dílů ročně v kmenovém závodě v německém Pforzheimu a v pobočkách na Srí Lance, v USA a Indii. Většina z nich, jakož i mnoho nástrojů je vyvinuta v této firmě, která má přibližně 700 zaměstnanců. Zákazníci společnosti jsou z různých odvětví, jako je např. automobilový průmysl, elektronika a telekomunikace, lékařská technika, solární a spotřební průmysl.