Přesnost špičkových švýcarských hodinek

IWC Schaffhausen důvěřuje firmě Carl Zeiss při zajištění kvality

Maličké převody ozubených koleček do sebe plynule zapadají, snadno ovládají pohyb mechanismu hodinek. Pro přesné měření času jsou rozhodující nejmenší detaily a přísná pravidla. Zvláště vysoké jsou požadavky výrobce hodinek IWC. Měřicí technika Carl Zeiss zajišťuje spolehlivou a efektivní kontrolu kvality populárních švýcarských luxusních hodinek ze Schaffhausenu.

Výzva: maximální přesnost

Firma IWC je vedena touhou vytvořit inovativní hodinky, které spojují technologii a inženýrství s exkluzivním designem. Někdy pracuje hodinář i několik týdnů na výjimečném kusu.

Ovšem jen když je každá z drobounkých součástek perfektně sladěná s ostatními, ukazuje mechanismus hodinek přesný čas. Vysoká úroveň řízení kvality je tudíž naprostou nezbytností. Mnohé rozměry mají tolerance pouhé dva mikrometry (vlas je padesátkrát silnější!).

Až do doby před čtyřmi lety se v IWC prováděla měření při kontrole kvality ručně. Před čtyřmi lety zavedla firma IWC ve spolupráci s Carl Zeiss IMT nový proces, aby bylo možné s menší pracností podávat diferencovanější informace o kvalitě. "IWC Schaffhausen je rozvíjející se mezinárodní společností, která ve svých výrobcích spojuje přesnost, techniku, dokonalost a jedinečnost. V průběhu naší expanze jsme se pro zajištění kvality rozhodli vsadit na partnera, který také vyznává tyto hodnoty," vysvětluje Thomas Bregel, náměstek pro kvalitu v IWC, spolupráci s firmou Carl Zeiss.

Řešení: souřadnicové měřicí stroje a centrální řízení dat

Několik souřadnicových měřicích strojů, software pro programování měřicích úloh a centrální systém řízení dat nyní tvoří v IWC páteř systému zajištění kvality.

Čtyři multisenzorové souřadnicové měřicí stroje O-INSPECT v měřicích laboratořích kontrolují příslušné charakteristiky tvaru a polohy hodinových součástek. Na stisknutí tlačítka vyjede snímač a snímá součástku. Křivky a kontury jsou kontrolovány opticky pomocí zabudované kamery. Podnik má dále dva souřadnicové měřicí stroje typu DuraMax. Díky malé potřebě místa a odolnosti vůči kolísání teploty mohou tyto stroje stát přímo ve výrobních prostorách.

Výhoda: přesné výsledky měření

Během několika minut zvládnou souřadnicové měřicí stroje složitá 3D měření. Díky propojení strojů do sítě přes webový systém dokumentace kvality PiWeb mohou zaměstnanci IWC na každém z měřicích strojů flexibilně změřit každou součástku. PiWeb sloučí veškeré naměřené výsledky do centrálního úložiště dat.

"S novými souřadnicovými měřicími stroji dosahujeme maximální možné přesnosti měření," dodává Bregel. "Nová koncepce měření umožnila firmě IWC zvýšit efektivitu v oblasti zajišťování kvality."