Tiché zásuvné šuplíky

Výrobce nábytkového kování optimalizuje zajištění kvality plastových dílů

Moderní kuchyně mají inteligentní zásuvné šuplíky. Zavírají se nehlučně a otevírají se dotykem. Aby tyto systémy dokonale fungovaly, zajišťuje rakouský výrobce GRASS kvalitu svých výrobků pomocí měřicí techniky Carl Zeiss. Od zavedení opticko-dotykového měřicího stroje O-INSPECT je kontrola prvních vzorků hotová za poloviční dobu.

Výzva: malé a citlivé díly

Největším úkolem pro zajištění kvality ve firmě GRASS jsou malé, citlivé plastové díly, které se používají v šuplíkových systémech. Dříve než se začnou tyto díly vyrábět sériově, vyhotoví se zpráva o kontrole prvních kusů. Až 420 různých rozměrů musí být zkontrolováno na jedné jediné součástce. Dotykový souřadnicový měřicí stroj, který byl ve firmě GRASS v provozu více než 10 let, již na to nestačil. Plast je tak citlivý, že se může dotykem snímače zdeformovat, což zkreslí výsledky měření. Až donedávna si podnik vypomáhal různými měřidly, včetně tradičních kalibrů nebo výškoměrů. Vytvoření zprávy o kontrole prvních kusů trvalo až dva týdny.

Řešení: optické a dotykové měření v jednom systému

Aby se tento proces zrychlil a aby se zlepšila kvalita výsledků, investoval GRASS v roce 2008 do opticko-dotykového měřicího zařízení O-INSPECT firmy Carl Zeiss IMT. Tento systém umožňuje uživateli snadné střídání dotykového a optického měření. Nyní je možné kontrolovat všechny rozměry pouze na jednom měřicím stroji – dokonce i velice malé otvory o průměru jen 0,6 mikrometru. Pro snímače dosavadního souřadnicového měřicího stroje byly tyto otvory příliš malé; ale díky optickému měření již velikost nehraje roli.

Výhoda: poloviční náklady

Jako pilotní zákazník firma GRASS významně přispěla ke zdokonalení měřicího stroje O-INSPECT. Od jara roku 2009 je systém v provozu ve firmě GRASS v rakouském městě Höchst. Podle Markuse Ehgartnera, vedoucího operativního řízení kvality ve firmě GRASS, se investice plně vyplatila: "Místo dvou týdnů potřebujeme dnes jen pět dní na kontrolu prvních vzorků." Pracovníci používají také software CALYPSO, který automaticky zjišťuje všechny rozměry a najednou zobrazí měřicímu technikovi všechny údaje potřebné pro vyhodnocení dílu. Firma GRASS se nyní považuje za optimálně připravenou pro rostoucí poptávku po inteligentních šuplíkových systémech.

O firmě

GRASS GmbH s ústředím v rakouském Höchstu patří již více než 60 let k předním světovým výrobcům nábytkového kování a strojů na zpracování. Výsuvné systémy GRASS se používají do nábytku renomovaných výrobců jako Miele a LEICHT. "Každý kus nábytku skrývá fantastické tajemství." Takto popisuje rakouský výrobce GRASS zaujetí pro svůj obor: pohyblivé systémy pro maximální pohodlí. Přesnost a kvalita jsou ve výrobě a měřicí technice naprosto zásadní.