Zviditelnit neviditelné

Počítačová tomografie v P&G Quality Innovation Center ve firmě BRAUN v německém Kronbergu

Předměty denní potřeby, jako jsou zubní kartáčky nebo holicí strojky, musí splňovat stále větší nároky z hlediska designu a kvality. Kratší životní cykly produktů kladou vysoké požadavky na vývojové a výrobní procesy. Společnost Procter & Gamble (ke které značka Braun® patří) sází na metrotomografii® firmy Carl Zeiss, aby v krátké době vyvinula vysoce kvalitní produkty pro velké série.

Situace

Moderní výrobky mají atraktivní design a jsou také velmi často složeny z komponent z různých materiálů. Velkou výzvou při vývoji nástrojů je dosáhnout toho, aby jednotlivé komponenty s náročně utvářenými tvary vzájemně přesně pasovaly. Každý zákazník se může přesvědčit o kvalitě povrchu a bezvadné funkci výrobků při jejich koupi.

Většina součástek se vyrábí v miliónech kusů. Když už jsou součástky ve výrobě, je velmi nákladné opravovat konstrukční či procesní vady. Proto je nutné používat měřicí techniku během vývoje, aby byly produkty převedeny do sériové výroby v souladu s těmito požadavky na kvalitu. P&G Inovační centrum kvality, sídlící v německém Kronbergu, pečuje o to, aby tento proces probíhal co nejplynuleji.

Optimalizace kvality

Do procesu vzniku produktů je kromě jiných oddělení zapojeno také oddělení délkové měřicí techniky. Inovační centrum kvality hledalo řešení, jak dále zvyšovat kvalitu produktů a optimalizovat proces vzniku produktů ve spolupráci jednotlivých oddělení. Složitě tvarované díly stále více komplikovaly vyhodnocení pomocí stávající měřicí techniky. Požadována byla co nejúplnější a nejrychlejší informace o dodržení rozměrů a kvalitě komponent. Postupy s dotykovou a optickou měřicí technikou nemohou zaznamenat složitou vnitřní geometrii a náročný tvar povrchu nebo nedestruktivně analyzovat poréznost v komponentách. Řešení těchto požadavků přinesla vývojová novinka firmy Carl Zeiss: Metrotomografie® – spojení počítačové tomografie a metrologie. Od února 2008 má P&G Inovační centrum kvality k dispozici počítačový tomograf METROTOM® 1500 firmy Carl Zeiss. P&G je jedním z prvních uživatelů měřicího zařízení METROTOM. “Dosavadní výborné zkušenosti se souřadnicovými měřicími stroji ZEISS a přesvědčivá koncepce zařízení METROTOM nám rozhodnutí usnadnily,” informuje vedoucí CT projektu Jochen Maass, “a rozhodně jsme nebyli zklamáni, zavedení této nové technologie bylo úspěšné.”

Pohled do vnitřku

Pro požadavky P&G je metrotomografie ideální metodou měření pro rychlé a efektivní vytvoření velmi přesných dat měření složitých 3D komponent. A to ještě zdaleka není všechno. Pomocí CT technologie je možné nahlédnout do vnitřku hotových produktů a najít vzduchové inkluze v konstrukčních prvcích. Dříve to byl velmi složité,” vysvětluje Maass, “díly se musely zalít pryskyřicí a poté řez po řezu naříznout." Často se ovšem ani potom nedala příčina vady materiálu poznat. Vada se někdy musela hledat na řezné hraně odfrézovaného materiálu. S metodami analýzy zařízení METROTOM patří tyto pracné a časově náročné postupy minulosti. V co nejkratší době je výrobek tomografován a výsledek lze graficky vyhodnotit v objemovém modelu. METROTOM se může použít také pro kontrolu sestav. Když se vyskytne defekt na nějakém přístroji, je pomocí metrotomografie za krátkou dobu možné určit příčinu. Obrazová data mají velkou vypovídací hodnotu a jsou k dispozici každému účastníkovi procesu vývoje. Jednou naskenovaná data jsou mnoho let dostupná pro účely dalšího výzkumu a analýz.

Netušené možnosti

Tento dosud neznámý systém výrazně zlepšil možnosti vyhodnocení v oddělení měřicí techniky. Pracovníci oddělení konstrukce, vývoje a výroby jsou nyní častými hosty u měřicích techniků v Inovačním centru kvality a s nadšením využívají možností počítačového tomografu.

O firmě

Braun je známá značka elektrických holicích strojků, zubních kartáčků a domácích spotřebičů. Patří k mezinárodnímu koncernu Procter & Gamble. V Německu působí P&G od roku 1960 asi ve 20 lokalitách, tři z nich jsou inovační centra, ve kterých pracuje cca 1000 zaměstnanců úseku výzkumu a vývoje. P&G zaměstnává cca 138 000 pracovníků ve více než 80 zemích světa, z toho 15 000 v Německu. Tím je Německo největší lokalitou P&G mimo USA. Společnost se může pochlubit výrazným portfoliem předních osvědčených a velmi kvalitních produktových značek, k nimž patří Pampers®, Pringles®, Lenor®, Oral-B®, Duracell®, Wella®, Head & Shoulders®, Gillette® a Braun®.